Odlot - film animowany dla dzieci

Odlot (Up)

O filmie Odlot:

 

"Odlot": film wzrusza, nie tracąc nic z energii

Nakręcenie barwnej, dowcipnej i inteligentnej fantazji rysunkowej o rodzinie superbohaterów nie wydaje się aż tak wielkim wyczynem. Ale stworzenie czegoś podobnego wokół postaci stetryczałego starca z pewnością jest. "Odlot" to kolejny strzał Pixara i Disneya w dziesiątkę (no, może w dziewiątkę), choć trudno stwierdzić, dlaczego wychodzi się zeń zarazem rozbawionym i wzruszonym. Zwłaszcza że jego bohater Carl jest starcem nieco zgryźliwym, natomiast sam film wyrasta z klimatu odchodzenia, nostalgii i samotności.

W latach 30., jako dziecko, Carl marzy o tym, aby pójść w ślady Charlesa Muntza, odkrywcy Rajskich Wodospadów w Południowej Ameryce. Jego marzenia podziela urwisowata Ellie, która po kilkunastu latach zostaje jego żoną. Wir rodzinnego życia wciąga ich tak mocno, że marzenie pozostaje niezrealizowane aż do chwili śmierci bohaterki. Osamotniony, schorowany i osaczony przez czychającego na jego dom dewelopera, Carl postanawia skończyć z dotychczasowym życiem. Przytwierdza do domu chmurę balonów i niesiony siłą wiatru rusza w powietrzną podróż do Ameryki Południowej. Jako przypadkowy pasażer na gapę zabiera się z nim gadatliwy harcerz Russell, któremu do kompletu odznak brakuje tej za pomoc starszej osobie.

Przygody owej pary - oraz rzadkiego ptaka i nieco zdezorientowanego, lecz sympatycznego psa - wokół egzotycznego wodospadu nawiązują do serii Indiany Jonesa. Ale odznaczają się dość swoistym humorem. Jakkolwiek by było, nadludzkich wyczynów dokonują tu kulejący starzec i niedorostek, a znaczącą rolę odgrywa w nich laska, a nawet... sztuczna szczęka bohatera.

Pod względem wizualnym niektóre sceny wprawiają w podziw - jak unoszony przez balony domek czy tajemnicze skały wyłaniające się z mgły. A wariackie gonitwy pełne slapstickowych gagów mają komediową werwę. Film wyrasta jednak ponad przeciętność dzięki zakotwiczeniu tej przygodowej fantazji w egzystencjalnych problemach: poronienia, starości, choroby, śmierci, dzieciństwa bez ojca. "Odlot" dotyka kwestii życiowego niespełnienia, osamotnienia i uczuciowego zasklepienia. To chyba właśnie te mroczne nuty pojawiające się w barwnej feerii przygód sprawiają, że film wzrusza, nie tracąc nic z radosnej, oszałamiającej energii.

recenzja miesięcznika "Film"


Treść:

Pewnego dnia Carl Fredricksen postanawia zrealizować marzenie swego życia i wyrusza w podróż do tajemniczej krainy w Ameryce Południowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Carl podróżuje we własnym domu unoszonym przez setki balonów, a w wyprawie przypadkowo towarzyszy mu pewien ośmiolatek. Jednak prawdziwe przygody zaczynają się dopiero po dotarciu na miejsce, gdzie dwóch podróżników spotyka dziwacznego ptaka i mówiącego ludzkim głosem psa.
Najnowsza komedia ze studia Pixar, poza wzruszającą historią o prawdziwej przyjaźni, zadziwia świetną animacją, którą będzie można podziwiać także w technologii 3D.

Obsada:

Christopher Plummer - Charles Muntz (głos), Edward Asner - Carl Fredricksen (głos), Jordan Nagai - Russell (głos), Bob Peterson - Dug (głos)...

Polski zwiastun:

Children's songs

Christmas Lyrics, zamki dmuchane na imprezy masowe dla dzieci i dorosłych w całych Śląsku. Produkcja, sprzedaż, serwis i wynajem dmuchańców, zjeżdżalni dmuchanych, zamków dmuchanych na festyny, festiwale, dożynki, place zabaw, imprezy masowe

Odlot - galeria zdjęć:

Odlot - więcej zdjęć...

statystyka